Rehabilitacja po udarze

W Neuroport rozumiemy, jak kluczowa jest profesjonalna rehabilitacja po udarze dla powrotu do pełni zdrowia i funkcjonalności. Nasze indywidualnie dostosowane programy terapeutyczne, oparte na najnowszych badaniach i metodach rehabilitacyjnych, zapewniają wsparcie w każdym etapie odzyskiwania sprawności. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów i nowoczesnej infrastruktury, aby maksymalnie przyspieszyć swój powrót do zdrowia. Zapraszamy do Neuroport, gdzie priorytetem jest skuteczna rehabilitacja po udarze mózgu.

Udar mózgu — przyczyny i objawy

WHO definiuje udar mózgu jako nagłe wystąpienie ogniskowego lub ogólnego zaburzenia czynności mózgu, które trwa dłużej niż 24 godziny i wynika z przyczyn naczyniowych. Czynniki mające ogromny wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia udaru to choroby serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, leczenie przeciwzakrzepowe, bezdech senny, cukrzyca, nadwaga, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu. Udar pojawia się, gdy pęka główne naczynie tętnicze w mózgu, powodując krwawienie lub gdy następuje zablokowanie dopływu krwi do mózgu. Stąd też podział na udar niedokrwienny, który stanowi 80% wszystkich przypadków (blokada tętnicy może nastąpić z powodu zakrzepu lub miażdżycy) i udar krwotoczny (powodem zazwyczaj jest nadciśnienie tętnicze lub pęknięcie tętniaka). Każdy z nich stanowi zagrożenie dla życia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Powikłania po udarze są bardzo poważne, dlatego najważniejsze są pierwsze 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów. Jeśli w tym czasie zostanie udzielona właściwa pomoc, chory ma szanse na wyleczenie, ograniczenie niepełnosprawności lub jej całkowite uniknięcie. Podstawowe objawy udaru to:

  • porażenie mięśni twarzy;
  • zaburzenia czucia;
  • problemy z mową;
  • osłabienie kończyny po jednej stronie ciała;
  • problemy z widzeniem;
  • zawroty głowy;
  • utrata świadomości;
  • w ciężkim przypadku wymioty, nietrzymanie moczu i kału.

Leczenie udaru niedokrwiennego i krwotocznego

Nasza oferta skierowana jest do osób, które przeszły udar niedokrwienny, krwotoczny lub udar móżdżku. W przypadku wystąpienia powikłania takiego jak afazja po udarze rehabilitacja jest niezbędnym elementem przyspieszającym powrót do zdrowia. Jeśli chodzi o udar, rehabilitacja ręki po udarze jest kluczowa do odzyskania sprawności fizycznej w kończynie. W ośrodku rehabilitacyjnym Neuroport zapewniamy wsparcie na każdym etapie procesu zdrowienia. Oferujemy:

  • indywidualnie programy rehabilitacji — rehabilitacja afazji i ćwiczenia po udarze dostosowane są do potrzeb naszych pacjentów;
  • nowoczesne metody terapii — stosujemy innowacyjne leczenie w tym rehabilitację robotyczną i VR, ćwiczenia na sprzęcie, fizykoterapię, zajęcia z neurologopedą, neuropsychologiem oraz terapię zajęciową;

Naszym celem jest nie tylko poprawa stanu zdrowia, ale również jakości życia naszych pacjentów. Rehabilitacja Poznań to możliwość pełnego powrotu do sprawności.