OFERTA
Prehabilitacja
Prehabilitacja
Prehabilitacja, choć stosunkowo nowy termin, zyskuje coraz większe znaczenie w medycynie. To kompleksowy proces przygotowania pacjenta do zabiegu operacyjnego lub długotrwałego leczenia, np. onkologicznego. Głównym celem prehabilitacji jest doprowadzenie pacjenta do optymalnego stanu zdrowia, który umożliwi bezproblemowe przejście przez zabieg, zminimalizuje ryzyko powikłań i przyśpieszy powrót do zdrowia.
Prehabilitacja onkologiczna – klucz do lepszego przebiegu leczenia
Prehabilitacja onkologiczna to szczególna forma przygotowania pacjenta przed leczeniem onkologicznym, szczególnie przed zabiegami chirurgicznymi czy chemioterapią. Obejmuje m.in. odpowiednią dietę, ćwiczenia fizyczne oraz wsparcie psychologiczne, które mogą znacznie poprawić stan zdrowia pacjenta przed rozpoczęciem leczenia. Tego typu rehabilitacja w Poznaniu ma na celu nie tylko poprawę kondycji fizycznej, ale także wzmocnienie organizmu w walce z chorobą, minimalizując ryzyko powikłań i skracając czas rekonwalescencji.
Rehabilitacja przedoperacyjna – wspieranie organizmu na każdym etapie
Rehabilitacja przedoperacyjna jest szczególnie ważna w przypadku pacjentów przygotowujących się do operacji układu ruchu, takich jak wymiana stawu biodrowego. Odpowiednia rehabilitacja przedoperacyjna stawu biodrowego pomaga wzmocnić mięśnie wokół stawu, poprawić jego zakres ruchu oraz zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych. Dzięki fizjoterapii pacjenci są w stanie lepiej poradzić sobie z procesem leczenia, szybciej wracając do pełnej sprawności po zabiegu.
Jeśli chodzi o schorzenia ortopedyczne, rehabilitacja przedoperacyjna ma szczególne znaczenie dla osób z problemami stawów, w których dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Odpowiednio dobrana terapia pomaga nie tylko przygotować staw do zabiegu, ale także zmniejsza dolegliwości bólowe i poprawia funkcjonalność stawu przed operacją.
Prehabilitacja opiera się na 4 elementach:
Przede wszystkim palenia papierosów.Palenie papierosów to nie tylko czynnik ryzyka wielu poważnych chorób, w tym nowotworów, ale także znacznie zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych, takich jak zapalenie płuc, zakażenie rany pooperacyjnej, a nawet śmierć.
Operacja u pacjentów z ciężkim niedożywieniem znacznie zwiększa ryzyko powikłań, szczególnie u chorych onkologicznych. Choć odpowiednie przygotowanie żywieniowe jest kluczowe dla tych grup, jego znaczenie sięga dalej. Tak zwane żywienie immunomodulacyjne może być korzystne dla szerszego grona pacjentów, wspierając ich organizm przed operacją i zmniejszając ryzyko powikłań.
Pomimo często krótkiego czasu między rozpoznaniem a zabiegiem, można wdrożyć proste ćwiczenia, które ułatwią pacjentom oddychanie, wstawanie z łóżka po operacji, czy kontrolowanie odruchu kaszlu. Nawet krótkie sesje treningowe wspierają procesy anaboliczne, pomagając odzyskać utraconą masę ciała i przyspieszyć gojenie. Szczególnie ważne są ćwiczenia fizyczne u pacjentów otyłych przygotowywanych ?do zabiegów planowych, takich jak wymiana stawu biodrowego, operacje przepuklin, chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna, czy chirurgia bariatryczna.
Cele rehabilitacji przedoperacyjnej
lampa Sollux
laser
aparat do drenażu
limfatycznego BOA
bezpośrednie (np. masaż)
pośrednie (trening medyczny)
Efekty rehabilitacji przedoperacyjnej
Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości, abyś przed operacją czuł się spokojniejszy i pewniejszy. Razem poukładamy myśli, abyś nie odczuwał strachu i z większą pewnością patrzył na czekający Cię zabieg. Jesteśmy tu, aby wspierać Cię na każdym kroku rekonwalescencji!