OFERTA
Prehabilitacja
Prehabilitacja
Prehabilitacja, choć stosunkowo nowy termin, zyskuje coraz większe znaczenie w medycynie. To kompleksowy proces przygotowania pacjenta do zabiegu operacyjnego lub długotrwałego leczenia, np. onkologicznego. Głównym celem prehabilitacji jest doprowadzenie pacjenta do optymalnego stanu zdrowia, który umożliwi bezproblemowe przejście przez zabieg, zminimalizuje ryzyko powikłań i przyśpieszy powrót do zdrowia.
Prehabilitacja opiera się na 4 elementach:
Eliminacja nałogów
Przede wszystkim palenia papierosów.Palenie papierosów to nie tylko czynnik ryzyka wielu poważnych chorób, w tym nowotworów, ale także znacznie zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych, takich jak zapalenie płuc, zakażenie rany pooperacyjnej, a nawet śmierć.
Przygotowanie żywieniowe
Operacja u pacjentów z ciężkim niedożywieniem znacznie zwiększa ryzyko powikłań, szczególnie u chorych onkologicznych. Choć odpowiednie przygotowanie żywieniowe jest kluczowe dla tych grup, jego znaczenie sięga dalej. Tak zwane żywienie immunomodulacyjne może być korzystne dla szerszego grona pacjentów, wspierając ich organizm przed operacją i zmniejszając ryzyko powikłań.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia
Pomimo często krótkiego czasu między rozpoznaniem a zabiegiem, można wdrożyć proste ćwiczenia, które ułatwią pacjentom oddychanie, wstawanie z łóżka po operacji, czy kontrolowanie odruchu kaszlu. Nawet krótkie sesje treningowe wspierają procesy anaboliczne, pomagając odzyskać utraconą masę ciała i przyspieszyć gojenie. Szczególnie ważne są ćwiczenia fizyczne u pacjentów otyłych przygotowywanych
do zabiegów planowych, takich jak wymiana stawu biodrowego, operacje przepuklin, chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna, czy chirurgia bariatryczna.
Wsparcie psychologiczne
Wsparcie psychologiczne odgrywa kluczową rolę w procesie prehabilitacji, szczególnie u pacjentów onkologicznych. Pomaga nie tylko lepiej zrozumieć leczenie, ale przede wszystkim redukuje lęk i stres, które często towarzyszą operacji
i leczeniu onkologicznemu. Lęk i stres negatywnie wpływają na samopoczucie pacjenta i jego jakość życia, ale także znacznie obniżają efektywność leczenia,
w tym onkologicznego.
Rehabilitacja przedoperacyjna to przygotowanie organizmu do operacji poprzez odpowiednie ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne.
Jest szczególnie rekomendowana pacjentom przed operacjami układu ruchu.
Cele rehabilitacji przedoperacyjnej
Poprawa ruchomości stawów
Zwiększenie siły mięśni
Poprawa koordynacji nerwowo- mięśniowej
Zapobieganie zakrzepom
Edukacja pacjenta
Po konsultacji z fizjoterapeutą dobierane są odpowiednie metody rehabilitacji przedoperacyjnej, takie jak:
Zabiegi fizykalne
lampa Sollux
laser
aparat do drenażu
limfatycznego BOA
lampa Sollux
laser
aparat do drenażu
limfatycznego BOA
Zabiegi kinezyterapeutyczne
bezpośrednie (np. masaż)
pośrednie (trening medyczny)
bezpośrednie (np. masaż)
pośrednie (trening medyczny)
Efekty rehabilitacji przedoperacyjnej
Zmniejszenie bólu pooperacyjnego
Szybsza pionizacja
Lepszy zakres ruchu
Krótszy czas hospitalizacji
Świadomość kolejnych kroków
Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości, abyś przed operacją czuł się spokojniejszy i pewniejszy. Razem poukładamy myśli, abyś nie odczuwał strachu i z większą pewnością patrzył na czekający Cię zabieg. Jesteśmy tu, aby wspierać Cię na każdym kroku rekonwalescencji!