Terapia ręki w terapii zajęciowej

Terapia ręki w terapii zajęciowej. Dlaczego warto? Przykładowe ćwiczenia

Terapia zajęciowa to forma rehabilitacji pacjenta i przywracania lub utrzymywania jego sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej. Jednym z elementów składających się na ten proces jest terapia ręki, podczas której usprawniana jest motoryka mała. NEUROPORT Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej specjalizuje się w terapii zajęciowej. W naszej placówce pracują wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają olbrzymie doświadczenie w terapiach ręki.

Wiele ćwiczeń manualnych wykonywanych podczas terapii zajęciowej wpisuje się w proces rehabilitacji kończyny górnej. Celem terapii ręki jest zaangażowanie danej partii ciała w wykonywanie różnorodnych zadań poprawiających jej funkcjonowanie i doskonalenie ruchów precyzyjnych, poprawy koncentracji, a także pracę nad koordynacją oko-ręka.

Terapia ręki to ważny element terapii zajęciowej

Sprawność rąk jest dla człowieka niezmiernie ważna w życiu codziennym i decyduje o jakości życia i poziomie samodzielności. Najczęściej pacjenci wymagający rehabilitacji kończyn górnych, to osoby po kontuzjach, wypadkach czy udarach. Terapia ręki dotyczy również osób starszych, dla których ważne jest, aby utrzymać tę sprawność jak najdłużej. Z wiekiem bowiem zmniejsza się elastyczność tkanki łącznej i zdolność do jej regeneracji, w konsekwencji degeneracji ulegają chrząstki stawowe, co zmniejsza zakres ruchu u seniorów. Ponadto zmniejsza się ilość włókien mięśniowych, co prowadzi do osłabienia siły mięśniowej. Dlatego dbanie o stan fizyczny i utrzymanie ruchomości stawów i mięśni jest niezwykle ważne dla zachowania sprawności fizycznej i zdrowia u starszych. Terapia ręki powinna być odpowiednio dobrana do pacjenta w zależności od jego potrzeb i rodzaju schorzenia.

Terapia ręki — przykładowe ćwiczenia w terapii zajęciowej

Rehabilitację tę można prowadzić w sali terapii zajęciowej poprzez ćwiczenia takie jak:

  • utrzymanie sprawności w wykonywaniu codziennych czynności — np. zapinanie guzików, wiązanie, nawlekanie, smarowanie kromki chleba, mieszanie, pisanie, odkręcanie i zakręcanie słoików;
  • zajęcia plastyczne: rysowanie węglem, ołówkiem, kredą, kredką, kolorowanie rysunku farbami, całą dłonią, palcami, wydzieranki z gazety, kolaż;
  • grafomotoryka: rysowanie szlaczków, wzorów, kaligrafia, odwzorowywanie, kalkowanie
  • gry i zabawy: budowanie konstrukcji z różnych klocków (małe, duże), gra w bierki, układanie domina lub domków z kart
  • sensoplastyka: zgniatanie plasteliny, gliny lub masy solnej, rozwałkowanie jej palcami, formowanie węży, piłek, ślimaka, zgniatanie kartek z gazet w kulkę i wrzucanie jej do kosza, zwijanie i rozwijanie bandaża (najpierw palcami prawej dłoni, później lewej), stymulacja materiałami o różnej fakturze (np. szorstkie-gładkie), filcowanie;
  • koordynacja oko-ręka: nawlekanie korali, przenoszenie za pomocą szczypiec drobnych przedmiotów do pojemników, tkactwo, haft, trzymanie w ręku łyżki i nabieranie na nią niewielkich przedmiotów np. grochu, wlewanie i przelewanie wody do kubeczków, zwijanie włóczki w kłębek.

Ośrodek rehabilitacji i prywatny dom seniora pod Poznaniem. Zaufaj profesjonalistom

Wiele z wyżej wymienionych ćwiczeń można wykonać samemu w domu. Zajęcia plastyczne i manualne nie tylko usprawniają zakres ruchu rąk, ale również poprawiają samopoczucie i zmniejszają poziom stresu, który również przyczynia się do powstawania chorób. Dlatego z tego typu rehabilitacji można wynieść daleko idące korzyści profilaktyczne. W powrocie do zdrowia warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów. W Neuroport dbamy o to, by każdy pacjent czuł się komfortowo. Przyspieszamy proces powrotu do zdrowia i sprawności, zapewniamy wsparcie i pomoc przez całą dobę. Wyznaczamy standardy troski i opieki. Zaufaj nam.

Justyna Wróż
Arteterapeutka Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej Neuroport

Piśmiennictwo:

1. Terapia zajęciowa w dysfunkcjach narządu ruchu, redakcja naukowa Aneta Bac, PZWL 2018
2. Terapia zajęciowa, Ewa Baum, Fraszka Edukacyjna 2008
3. Rehabilitacja po udarze mózgu, Polly Laidler, PZWL 2014.

skontaktuj się z nami!

NEUROPORT Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej